„Az első órák voltak a legmeghatározóbbak”

Nagy-Varga Zsolt tanár úr idén érkezett a Toldyba, magyart tanít. Nem volt problémás diák, tanárként pedig szeretne hatékony lenni, és a diákok számára érdekes órákat tartani.

Hogy tetszik önnek a Toldy?

Nagyon tetszik! Az első tapasztalataim pozitívak voltak, a diákok és a tanárok is kedvesek, készségesek.

Először dolgozik tanárként?

A tanítási gyakorlatot leszámítva most dolgozom először tanárként, de a gyakorlaton általános- és középiskolában hatodiktól tizenharmadik osztályig minden évfolyamot tanítottam már.

Hasonlít a Toldy arra a középiskolára, ahová ön járt?

A légkör (amennyit az eddig itt töltött időben tapasztaltam) hasonlóan barátságos. A diákok jól tanulnak, ez az én iskolámban is így volt. Az épület más, az enyém egy modern iskola volt, a Toldynak nagyon archaikus hangulata van.

Ön milyen diák volt?

Jó diák voltam, nem igazán van olyan történetem, amit elmesélhetnék. Nem volt velem semmi gond.

Milyen tanárnak tartja magát?

Formálódóban lévő tanár vagyok, ez a pályakezdőkre szerintem amúgy is jellemző. Keresem azt, hogyan lehet a leghatékonyabban haladni a tanórákon, és azt, hogy a különböző tananyagokban mi fogja meg leginkább a diákokat, mert sok olyan téma van, amit először tanítok.

Ön irodalom- és nyelvtantanár.

Igen, és történelem szakot, valamint nyelv- és beszédfejlesztő szakot is végeztem, de itt ezeket nem tanítom.

Miért éppen ezeket választotta?

Az irodalom régi álmom, már a gimnáziumban, és talán az általános iskolában is ez volt az egyik kedvencem. Ennek klasszikus párja a történelem, ezért választottam, és főleg tanítani szeretem. Nyelv- és beszédfejlesztést pedig azért tanultam, mert érdekelt, bár nem feltétlenül kapcsolódik a tanórákhoz és a középiskolákhoz.

Szeret olvasni?

Igen, szerintem ez a legtöbb tanárra igaz, különösen a magyartanárokra.

Fontosnak tartja, hogy az emberek, vagy még inkább a diákok olvassanak?

Igen, bár szerintem nem csak a szépirodalom olvasása a fontos, hanem a népszerű regényeké és az ismeretterjesztő könyveké is.

Hogyha valaki a Toldyról kérdezné önt, mi jutna eszébe először, mit mesélne el?

Az első órák tapasztalatát, mert ezek a legmeghatározóbbak számomra. Az első értekezletek a kollégáimmal, és az első tanórák a diákokkal.

Amit tudni kell Nagy-Varga Zsolt tanár úrról

SZÜLETÉSI DÁTUM: 1987. június 25.
KEDVENC KÖNYVEK: az Agatha Christie krimik
KEDVENC ÍRÓ/KÖLTŐ: Agatha Christie, Babits Mihály
KEDVENC FILM: Truman show, A nő kétszer
KEDVENC ÉTEL/ITAL: desszertek (palacsinta, mákos tészta), milánói makaróni, tea, cappuccino, limonádé