Szász András tanár úr beszámolója a Közép-Budai Tankerület és az Országos Mentőszolgálat közötti együttműködési megállapodás alapján tartott képzésről.
A Közép-Budai Tankerület és az Országos Mentőszolgálat közötti együttműködési megállapodás keretében iskolánk hetedik és nyolcadik évfolyamos tanulóinak is lehetőségük nyílt megismerkedni a "laikus újraélesztés" jelentőségével és folyamatával.
A helyzet specialitását adta, hogy az oktatást én mint az iskola testnevelő tanára tartottam. Ennek oka az volt, hogy a tanév elején engem delegált a Toldy a továbbképzésre, és így a program keretében én kaptam "kiképzést" az OMSZ munkatársaitól.
Az oktatási napokat február elején szerveztük meg. A diákok megismerkedtek az újraélesztés elméletével, majd a gyakorlat folyamatával és végül ők is elsajátíthatták az alapvető életmentő technikákat.
Tanulóink nagy érdeklődéssel figyelték az életmentés gyakorlatát, és igyekeztek minél pontosabban memorizálni a legfontosabb kulcsmozzanatokat. Sok kérdés merült fel a különféle, mindennapi életünkből vett szituációk kapcsán, ami diákjaink gyakorlatias gondolkodását is dicséri. Az oktatás végén mindenkinek lehetősége volt felnőtt újraélesztő torzón gyakorolni a helyes technikákat, illetve láthatták az újraélesztésben fontos szerepet játszó félautomata defibrillátor (AED) készülék működését és annak speciális jellemzőit.
Különösen hasznos és talán életre szóló ismereteket sikerült átadni hetedik és nyolcadikosaink számára, hiszen bármikor kerülhetnek olyan helyzetbe mindennapjaik során, amikor ezt a tudást alkalmazva megmenthetnek egy vagy akár több életet is. A tapasztalat azt mutatja, hogy általában a segélynyújtás elmaradása jelenti a legtöbb problémát. Ezért kiemelten fontos, hogy félelmeinket legyőzve merjünk segítséget nyújtani a bajbajutottaknak.
Összegezve úgy gondolom, hogy egy nagyszerű, kézzel fogható és tartalmas programot sikerült a gyerekekkel közösen lebonyolítani, ami minden résztvevő számára emlékezetes marad.
Legyél te is Hős!