Rábai Imre (1926-2019) életútja


Írta:


Szeptember végén temették el a magyar matematikatanítás kimagasló alakját, iskolánk egykori matematikatanárát.

Rábai Imre Mezőkovácsházán született. 1944-ben munkaszolgálatra vitték, majd a dachaui, végül a mülhdorfi koncentrációs táborba került. Hazatérése után Szegeden érettségizett 1945-ben.

1951-ben a Szegedi Pedagógiai Főiskolán matematika-fizika-kémia-szakos tanári diplomát, majd 1954-ben az ELTE levelező tagozatán gimnáziumi matematika szakos tanári diplomát szerzett. A következő években tanársegédként dolgozott a Szegedi Tudományegyetem Bolyai Intézetében.

1956 után a pécsi Janus Pannonius gimnáziumban, 1957-1958-ban pedig iskolánkban tanított. 1958-ban a budapesti Fazekas Mihály Gimnázium vezető tanára lett. Itt szervezte meg a speciális matematika tagozatos gimnáziumi képzést, máig tartó hatást gyakorolva a magyarországi matematikaoktatásra és tehetséggondozásra.

Az 1960-as évek közepén adjunktus lett a Budapesti Műszaki Egyetem Gépészkari Matematika Tanszéken, később a BME Tanárképző és Pedagógiai Intézetébe került. 1992-ben nyugdíjazták.

Számos módszertani publikációja jelent meg, példatárakat, oktatási segédanyagokat állított össze, elindítója volt a TIT népszerű matematikakurzusainak.

Munkásságáért több alkalommal részesült kitüntetésben, elismerésben (1967: Beke Manó-díj, 1992: Magyar Köztársasági Aranyérdemkereszt, 2001: a Bolyai János Matematikai Társulat örökös tagjává választották, 2003: Rátz Tanár Úr életműdíj, 2013: Apáczai Csere János-díj).

kapcsolódó cikkek

kapcsolódó archív cikkek

címkék